VIDEO: V Žatci proběhne audiovizuální demolice synagogy

23. květen 2016 | 01:43
Synagoga Žatec. Foto: archiv Synagoga ŽatecSynagoga Žatec. Foto: archiv Synagoga Žatec

ŽATEC - Už 17. června 2016 se v žatecké synagoze odehraje netradiční podívána. V rámci audiovizuální performance zde ve večerních hodinách vystoupí elektronické progresivní kapely PTAKZ a Frau Frankenstein und Spüllboys, prostor synagogy bude originálně nasvícen, a na místě se objeví také umělecké instalace.

„Naším záměrem je představit v Žatci tvorbu mladých progresivních nadějných umělců, kteří se však vymykají zažitým konvencím,“ uvádí za pořadatele Radek Holodňák.

„Formace PTAKZ a Frau Frankenstein jsou kapely, které klubovou a festivalovou scénu zaujaly kvůli ostrým elektronickým beatům a hře se zvukem, svou abstraktní, místy drásavou lyrikou, a až apokalyptickým pohledem na svět a člověka. A z toho všeho, včetně sebe, si ve své pitoreskní kabaretní show dělají tak trochu srandu. V kombinaci s unikátním prostorem synagogy, která toho sama o světě a člověku vypovídá dost, se bude jednat o zážitek, který přesahuje rámec toho, co lze tradičně vidět v Žatci,“ dodává.

Cílem pořadatelů není uspořádat další koncert komerčně úspěšného interpreta, kterého je možné dnes a denně slyšet z rádií. „Chceme do Žatce přinést něco nového, nevídaného, možná šokujícího,“ říká pořadatel akce Radek Holodňák, který spolu s místním sdružením Pirátské strany pořádá kulturní akce v synagoze již třetím rokem.

„V Žatci se podle našeho názoru během roku odehrává spousta kulturních akcí, jejichž společným jmenovatelem je konvenčnost. To samozřejmě není špatně, protože být konvenční tak nějak patří ke koloritu života většiny z nás, ale je dobré se z konvencí čas od času vytrhnout. Proto chceme uspořádat akci, jejíž obraz ulpí na sítnici očí a v ušních bubíncích diváků ještě dlouho poté.“

„Demolice synagogy“ již stačila vzbudit mezi Žatečany ohlas. Někteří brzy prokoukli záměry pořadatelů v podobě tzv. guerillového marketingu; jiní vyjádřili svůj nesouhlas s tím, že by se měla synagoga doopravdy bořit. Kontroverze vzbudil zejména název akce, ze kterého nevyplývalo, že se bude jednat o kulturní akci. Vyplývá z toho, že budova synagogy je občanům Žatce velmi blízká a považují ji za integrální součást města, které si cení a mají k ní osobní vztah.

„Synagogu máme rádi a rádi v ní pořádáme kulturní akce, chceme znovu přispět k oživení této památky, kterou považujeme za zcela unikátní. Podobný prostor bývalé synagogy, který je nyní využíván tímto způsobem, v ČR neexistuje. Žatec má tak ve svém srdci opravdový unikát, který je bohužel stále málo využíván. Třeba se nám podaří rozproudit zájem veřejnosti o tuto památku a o akce v ní se odehrávající. To by mohlo vést k tomu, že se jednou dočkáme rekonstrukce objektu,“ uzavírá Holodňák.

„Demolice synagogy“ proběhne 17. června 2016 ve večerních hodinách. Hudební a vizuální produkce by měla začít ve 20 hodin. Vstup na akci, kterou významně podpořilo Město Žatec příspěvkem na pořádání kulturních akcí, čímž vůbec umožnilo pořádání této události, bude zdarma. Pro detaily sledujte Facebookovou stránku události Demolice synagogy - audiovizuální šílenství v Žatci.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Sousedé se na Žatecku postříleli. Může padnout až výjimečný trest

Sousedé se na Žatecku postříleli. Může padnout až výjimečný trest

15/8 / KRIMI / ŽATEC - V pondělí došlo v obci na Žatecku k sousedskému sporu. Místo slovní přestřelky ale účastníci hádky rovnou tasili střelné zbraně. A nyní musí úřadovat policie.


Neposílali děti do školy, sami skončili ve vězení

Neposílali děti do školy, sami skončili ve vězení

5/7 / KRIMI / LOUNY - Tohle rodiče pěti dcer příliš nevychytali. Rodiče z Lounska neposílali svých pět dcer do školy. Sami teď skončili ve vězení.


Louny a Žatec jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Louny a Žatec jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / LOUNY, ŽATEC - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i ve městech na Lounsku a Žatecku. Dokonce nezahálejí ani soukromníci.


Hlavní pavilon na výstavišti v Lounech projde rekonstrukcí

Hlavní pavilon na výstavišti v Lounech projde rekonstrukcí

11/4 / AKTUALITY / LOUNY - Rozsáhlá oprava bude na lounském výstavišti. Město připravuje obnovu hlavního pavilonu A za 18 milionů korun.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLounsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLounsko.cz na Facebooku


Redakce MojeLounsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516