Obce u Lubence dostaly přes 10 milionů, přestože odmítají úložiště jaderného odpadu

30. prosinec 2015 | 00:49
Jaderná elektrárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.comJaderná elektrárna, ilustrační foto. Foto: archiv Pixabay.com

Lubenec - Obce vytipované pro jaderné úložiště dostaly peníze od Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO). Mezi nimi je i Lubenec, Blatno, Tis u Blatna a Žihle. Důvodem je průzkumné území Čertovka.

Obce, které se nacházejí ve vytipovaném území, dostaly ke konci roku 2015 miliony od SÚRAO, kvůli tomu, že v roce 2016 budou zahájeny geologicko-průzkumné práce spojené s výběrem vhodné lokality pro umístění hlubinného úložiště pro vyhořelé jaderné palivo a vysokoaktivní odpady.

Lubenec dostal peníze i přesto, že nesouhlasí s průzkumnými pracemi a podal i na ministra životního prostředí žalobu. Avšak třeba v Blatně plánované průzkumné práce nevadí.

Dohromady obce v lokalitě Čertovka získaly přes 10 milionů korun, z toho Lubenec 3,4 miliony, Blatno 4 miliony, Tis u Blatna 2 miliony a Žihle milion korun.

"Peníze dostávají v tomto roce všechny obce, což umožnila novela nařízení vlády a byl upřesněn postup SÚRAO při výplatě příspěvků obcím, na jejichž katastrálních územích bylo stanoveno průzkumné území pro zvláštní zásah do zemské kůry k ukládání radioaktivních odpadů v podzemních prostorech, kterou vláda schválila s účinností od 20. prosince 2015," sdělila Ivana Škvorová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

Další peníze obce dostanou do konce pololetí roku 2016. Příspěvky jsou vypláceny ročně, po celou dobu platnosti stanoveného průzkumného území. Mají sloužit ke zlepšení kvality života v obcích. Konkrétní využití je na rozhodnutí jednotlivých zastupitelstev.

Základní výše ročního příspěvku činí 600 tis. Kč, k té se pak připočítává 30 haléřů za každý metr čtvereční z katastrálního území obce, na němž je stanoveno průzkumné území. Maximální částka, kterou obec může ročně obdržet je 4 mil. Kč.

Prostředky jsou obcím vypláceny z tzv. jaderného účtu, kam přispívají všichni původci radioaktivních odpadů v Česku.

Příspěvky v řádech stovek tisíc až milionů korun obdrží celkem 40 obcí ve čtyřech krajích (Ústeckém, Plzeňském, Jihočeském a na Vysočině) za první etapu geologických průzkumů, které začnou na jaře roku 2016. Ministr životního prostředí letos Správě úložišť potvrdil stanovení průzkumných území pro povrchové průzkumy bez hlubokých vrtů.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Přidejte se k nám na Facebooku!

Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat/zobrazit komentáře

KomentářeTop zprávy

Sousedé se na Žatecku postříleli. Může padnout až výjimečný trest

Sousedé se na Žatecku postříleli. Může padnout až výjimečný trest

15/8 / KRIMI / ŽATEC - V pondělí došlo v obci na Žatecku k sousedskému sporu. Místo slovní přestřelky ale účastníci hádky rovnou tasili střelné zbraně. A nyní musí úřadovat policie.


Neposílali děti do školy, sami skončili ve vězení

Neposílali děti do školy, sami skončili ve vězení

5/7 / KRIMI / LOUNY - Tohle rodiče pěti dcer příliš nevychytali. Rodiče z Lounska neposílali svých pět dcer do školy. Sami teď skončili ve vězení.


Louny a Žatec jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

Louny a Žatec jsou prošpikovány kamerami. Jsme sledováni na každém kroku?

16/5 / AKTUALITY / LOUNY, ŽATEC - "Velký bratr se dívá." Žijeme v době, kdy jsme sledováni téměř na každém kroku. Všude kolem nás jsou kamery. V poslední době se zvýšil počet kamer i ve městech na Lounsku a Žatecku. Dokonce nezahálejí ani soukromníci.


Hlavní pavilon na výstavišti v Lounech projde rekonstrukcí

Hlavní pavilon na výstavišti v Lounech projde rekonstrukcí

11/4 / AKTUALITY / LOUNY - Rozsáhlá oprava bude na lounském výstavišti. Město připravuje obnovu hlavního pavilonu A za 18 milionů korun.
SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLounsko.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Kde se diskutuje?

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLounsko.cz na Facebooku


Redakce MojeLounsko.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!


ISSN 2336-6516